Извор: Википедија

Митрополит Рашко – призренски Мелентије, био је на челу исте од 1854 -1895. године.

Милош С. Милојевић у својим „Путопис IV“, на страници 127, у издању Удружења Милош Милојевић из Црне Баре, описује митрополита Мелентија:

„По свом повратку са поклоништва, већ га је другим очима гледало околно православно српско свештенство оба реда, па и сам митрополит тако звани Рашко-призренски г. Мелентије, велики родољуб и пријатељ српски, те му је и подарио 1874 године највиши духовни чин, који јадни и несретни православни Срби могу добити, по некој злој пакости и обести цариградских патријараха; а тај је чин архимандрита за црно, и протојереја, за бело свештенство: док: и Цинцари, и Грци, и Цигани, и Арнаути, и Блгари, и Караманлије, и т. д. православни, могу добити и добијају чинове, владика, митрополита и т. д. Цариградска патријаршија највише прихода и доходака има из бивше пећске патријаршије, а за то њој не само ништа не да, него новцем њеним васпитава на Халки, у Цариграду и т. д. младиће свију православних народности: српска јој је народност још кост у грлу, па то ти је.“

Док руски императорски службеник Иван Јастребов, саборац: Стојана Новаковића, Симе Игуманова, Петра Костића, Ватрослава Јагића, Панте Срећковића и осталих (словенофила – југословена), пише у „Стара Србија и Албанија“, на страници 128 у издању Сл. гласника Београд, о митрополиту Мелентију:

Митрополит пак стално живи у Призрену, овамо долази само ради скупљања своје мирије и то исто ради и по другим градовима, где такође живи по неколико месеци и сакупља мирије. Прави је танеимдар. Продаје светотајства. Ценка се за службу.

Званична историјска наука на све начине покушавају да оцрне митрополита Мелентија, како би оправдали погубну политику по Србе, Ивана Јастребова и Стојана Новаковића на територији Старе Србије.

Да је Призренска богословија политички пројекат, а не научна установа за образовање Срба на окупираним територијама Османског царства читајте у „Путопис IV“ од Милоша С. Милојевића у делу „Пећка патријаршија – хаџи Рафаило Тонић – Архимандрит из Пећи  или рад око обновљење српске пећске патријаршије“. Књигу можете поручити:

https://kupidar.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4/pupopisi-dela-prave-stare-srbije-4-epohalno-otkrice/

Аутор: Иво М. Андрић


0 коментара

Оставите одговор

Avatar placeholder
X