ИСТОРИЈА СРПСКОГА НАРОДА – Пантелија Славков Срећковић

25.17 

25 цм, 840 стр

тврд повез, ћирилица

издавачи: Мирдин, Ганеша клуб

ИСБН: 978-86-86293-09-1

На залихама

Опис

„Историја српскога народа“ Пантелије Срећковића јесте дело из кога данашњи читаоци, а поготово млади Срби, и данас треба да се уче родољубивим трагањима у историји свога народа. То јесте и дело у коме се отварају неке нејасне теме из српске историје, дубоко усађене у народну традицију и епску поезију, чије је избегавање од стране историчара наводног „критичког историјског приступа“ нанело огромну штету српској историјској науци.

“Историја српскога народа” Пантелије Срећковића је капитално дело српске историје, али она се мора сагледати првенствено као покушај обједињавања историје Срба на својим данашњим просторима, са јасним мотивом да се дефинише српско историјско присуство и државност током протеклих векова. Треба имати у виду да је дело настало у време осамостаљења од Отоманске империје, али и у време жестоких притисака Хабзбуршке монархије, уз већи део српског народа ван границе самосталних држава Србије и Црне Горе. Наводни „критички историјски приступ“ је био веома много диктиран и подржаван од аустријских институција, а вишевековни континуитет српске историје и државности није био пожељан у ширењу југословенске идеје, кроз коју је Хабзбуршка монархија видела своју шансу да Србе и читав југословенски простор подведе под своје оквире, а понајмање доживљавање „Српског Пијемонта“ са доминацијом тек осамостаљене Србије.

На епски романтичарски однос Пантелије Срећковића према историји свог народа, обрушио се „критички приступ“ Илариона Руварца према сопственом народу и његовој историји. У том процесу је Европа надирала ка Србији и Пантелија Срећковић је „по дефиницији“ доспео на ломачу.

Из предговора Драгољуба П. Антића

 

Рецензије

Још нема коментара.

Само пријављени корисници који су купили овај производ могу оставити коментар.

Можда ће вам се свидети …

  • КњигеМилош С. Милојевић

    ПУТОПИСИ ДЕЛА ПРАВЕ СТАРЕ СРБИЈЕ 4. – Епохално откриће

    Ова четврта свеска путописа представља ЕПОХАЛНО ОТКРИЋЕ Удружења Милош Милојевић из Црне Баре, које трагајући за богатом заоставштином овог знаменитог Србина 19. века долази до сазнања да је Милојевић публиковао Путописе у облику новинарских чланака. Друштво је предано радило на прикупљању ове рукописне грађе и након обраде пред нама је наставак до сада познатих Путописа који припадају четвртој свесци. Овим …

    Брзи преглед
  • Ганеша клубКњиге

    АНТИЧКА СРБИЈА – др Јован И. Деретић

    АНТИЧKА СРБИЈА раскринкава старе представе о античком времену које нису засноване на научним чињеницама, него су хипотетички исконструисане ради попуњавања логичких и временских празнина, као и тенденциозних тумачења у политици доминације.
    Балкан (Хелмско полуострво) представља широко научно поље за истраживање развоја цивилизацијских сфера старог и новог света. Винча, Лепенски вир, Старчево, Сирмијум, Гамзиград и многи други археолошки локалитети не дају се …

    Брзи преглед
  • КњигеЈован И. Деретић

    КРАЉЕВСТВО СЛОВЕНА – Мавро Орбини

    • Укратко о књизи:

    После 415 година од њеног објављивања у Пезару 1601. године на италијанском језику, прва историја Словена „Kраљевства Словена“ Дубровчанина Мавра Орбинија долази пред српског читаоца у комплетном облику. Читалац ће се лако уверити да је Орбинијево дело врло студиозно, засновано на чињеницама из најцењенијих историјских студија познатих у Орбинијево време, али и да оцртава сасвим другачију слику …

    Брзи преглед
  • КњигеМилош С. Милојевић

    Путопис дела праве старе Србије 1-3.

    Велики српски историчар и борац за присаједињење јужних српских земаља Србији Милош С. Милојевић је написао капитално историјско дело „Путопис дела Праве (Старе) Србије“, штампано у три књиге (1871, 1872. и 1887. године). Делу је претходило путовање на које је Милојевић кренуо почетком јуна 1870. године. Прешао је копаоничке пределе, који су у то време представљали неку врсту турске војне …

    Брзи преглед