Опис
У прошлости је постојао склоп држава од Јадрана до Архангеловског залива, а становници ових држава познати су под општим именом сарбатских Венета. О томе сведочи континуитет јединствене културе на простору од Подунавља до Дона и Балтика, који су насељавали Срби, Руси и Власи.
Прекодунавска гетска Дакија, само је једна од регија истородног народа, које су „Римљани“ звали Дакима. Јер, у гетској Дакији, која обухвата данашњу Румунију и Молдавију, живели су антички и средњевековни Срби, о чему сасвим довољно сведочи непромењени географски именослов!
Севиљски и Трог Помпеј кажу, да су Даки или Гети истородни Скитима или Сарбатима (Медима). Кекавмен Тесалски у 11 ст. такође каже: Даки и Беси су обитавали на Сави и Дунаву, где живе Срби! Исто бележи и Зонара у „Хроници“ – Дакија је насељена Србима, које он зове „србски Дачани“,[1] јер, стари су историчари Влахе и Молдавце сматрали србскословенским народима.
Кроз цео средњи век, Влашка и Молдавија помажу и зидају србске светогорске манастире, а њихов дворски језик је србски. Али, упркос својој србској прошлости, Румунија је настала незаконитим спајањем Влашке и Молдавије 1859 године, као политички конструкт у циљу раздвајања Срба и Руса.
Да би се сузбио руски утицај, језуити намећу „романски“ језик! Влашки унијата Филипиде, штампао је 1816 године језуитским новцем на грчком језику, у Лајпцигу, историју и географију у којима се први пут помиње име Румунија![2] Новостворена псеудолатинска држава Румунија, забранила је 1860 ћирилицу, а србски патријарх је дозволио неканонско одвајање РПЦ, којој су припојене Арадска, Ердељска и Угарска епархија.
Меки повез, 316 страна
година издања: 2019.
Самостални издавач
ИСБН: 978-86-90936-25-6
Рецензије
Још нема коментара.